GRONOWKA

Okolice stajni

W bardzo bliskim sąsiedztwie stajni okazałe dęby – pomniki przyrody
Jeden z nich, Wyssogota, o obwodzie 395 cm znajduje się przy zabudowaniach,niedalego drogi dojazdowej. Dwa pozostałe, Sławęta i Bardszczyn, o obwodach 384 i 446 cm- pod lasem. Są to cenne pozostałości występujących tu niegdyś grądów środkowoeuropejskich.

Nekla-leżące w niewielkiej odległości od obiektu miasto.Pierwsze wzmianki o Nekli siegaja 1405r, a o prawach miejskich Nekli mówiono już w latach 1700-1774. Na stałe prawa miejskie Nekla posiada od 2000r. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 92, w oddalonej o kilkanaście kilometrów Wrześni znajduje sie węzeł autostrady A-2. Przez gminę przebiega również trasa kolejowa Berlin – Moskwa. Bliskie sasiedztwo Nekli gwarantuje doskonały i szybki dojazd do obiektu.
Najciekawszym miejscem w mieście jest kościół neoromański z kopułą, wybudowany w 1900 roku. W 1749 roku wybudowano drewniany kościół ufundowany przez właściciela miasta kasztelana krzywińskich Franciszka Odrowąża Wilkońskiego. Na miejscu drewnianej świątyni, w 1899 roku rozpoczęła się budowa kościoła parafialnego p.w. św. Andrzeja. Jego konsekracja odbyła się 21.06.1901 roku. Ze starego kościółka przeniesiono m.in. trzy barokowe ołtarze, ambonę, rokokową chrzcielnicę.

Założenie parkowo-dworskie w Podstolicach z końca XIXw. W parku o powierzchni 2 ha możemy podziwiać dwór neoklasycystyczny z ok. 1890r., zbudowany przez H. Kierskiego. Swoją świetność zawdzięcza obecnym właścicielom Annie i Andrzejowi Kareńskim, którzy organizują tutaj wydarzenia towarzyskie i kulturalne.

Żrodło- oficjalna strona Miasta i Gminy Nekla.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!